Early-bird deadline in:

Use FRUCT discount code at booking.com

Learn more about our Virtual Reality project

You are here

23rd IEEE FRUCT Conference: Program

IEEE  

Program of the 23rd FRUCT conference is available for download in PDF.

Please note that this is not the final program and still can change. Please check whether title of your presentation and names of all authors are correct. In case if you need some special arrangements or changes to the program please let us know ASAP by email info<at>fruct.org. 

November 14 (Wednesday)
University of Bologna, Main building, viale del Risorgimento 2; Rooms: Aula Magna and Sala del Consiglio

10:30 1.5h 23rd FRUCT Conference Registration, Lobby in front of Aula Magna
Session: Official opening of the 23rd FRUCT conference
Room: Aula Magna        Chairman: Sergey Balandin
12:00 10m Official opening of the 23rd FRUCT conference
12:10 1h Keynote talk: Reliability Challenges for High Performance Electronic Systems in the Internet of Things Era, by Cecilia Metra, President of IEEE Computer Society, University of Bologna, Italy
13:10 1h Keynote talk: Towards the Internet of Musical Things, by Luca Turchet, Queen Mary University of London, UK
14:10 5m Welcome words from University of Bologna, by Mirko degli Esposti, Deputy Rector of University of Bologna, Italy
14:15 45m Lunch, Lobby in front of Aula Magna
Session: e-Health and Wellbeing
Room: Aula Magna        Chairman: Michal Kvet
Session: Workshop on Semantic Audio and the IoT I (ISAI18)
Room: Sala del Consiglio        Chairman: György Fazekas
15:00 15m The Role of Impedance Matching for Depth Adjustment of Inductive Charger for Medical Implants, by Oleg Gorskii, SUAI University and Saint-Petersburg State University, Russia Keynote talk of the ISAI18 workshop:
Semantic Audio and IoT: Towards the Internet of Audio/Musical Things, by Mathieu Barthet, Queen Mary University of London, UK
15:15 15m Performance Enhancement of Optimized Link State Routing Protocol for Healthcare Applications in Wireless Body Area Networks, by V. Chetan Kumar, PES College of Engineering, S.P. Shiva Prakash, JSS Science and Technology University, and Sergey Balandin, FRUCT, Finland
15:30 15m Smartphone Base Personal Health Monitoring In Inaccessible Areas, by Maxim Yatskovskiy, FRUCT MD LLC, Russia
15:45 15m Multilinear Regression Analysis of Sweat Secretion Volumes in Cystic fibrosis Patients, by Paola Lecca, University of Trento , Marina Bertini, Roberta Vicentini, Emily Pintani, D'Orazio Ciro and Paola Melotti, Azienda Ospedaliera Universitaria Integrata, and Valeria Esposito, Karina Kleinfelder and Claudio Sorio, University of Verona, Italy Investigating Networked Music Performances in Pedagogical Scenarios for the InterMUSIC Project, by Michele Buccoli, Luca Comanducci, Massimiliano Zanoni and Augusto Sarti, Politecnico di Milano, and Stefano Delle Monache, Iuav University of Venice, and Giovanni Cospito, Enrico Pietrocola and Filippo Berbenni, Conservatorio di Milano, Italy
16:00 15m Implantable Biotelemetry System with Extended Functional Capabilities, by Alexey Rabin, Vyacheslav Kilimnik and Maria Merkova, SUAI University, Russia A Classification Scheme Based on Directed Acyclic Graphs for Acoustic Farm Monitoring, by Stavros Ntalampiras, University of Milan, Italy
16:15 30m Coffee break, Lobby in front of Aula Magna
Session: Big Data, Data Mining, Storage and Management
Room: Aula Magna        Chairman: S.P. Shiva Prakash
Session: Workshop on Semantic Audio and the IoT II (ISAI18)
Room: Sala del Consiglio        Chairman: György Fazekas
16:45 15m Forecasting of the Urban Area State Using Convolutional Neural Networks, by Ksenia Mukhina, Alexander Visheratin, Gali-Ketema Mbogo and Denis Nasonov, ITMO University, Russia Towards a Semantic Architecture for the Internet of Musical Things, by Luca Turchet, György Fazekas and Mathieu Barthet, Queen Mary University of London, UK, and Fabio Viola, University of Bologna, Italy
17:00 15m Improving Content Based Video Retrieval Performance by Using Hadoop-MapReduce Model, by Elmehdi Saoudi, Abderrahmane Adoui El Ouadrhiri, Othman Elwarrak, Said Jai Andaloussi and Abderrahim Sekkaki, Hassan II University, Morocco C Minor: a Semantic Publish/Subscribe Broker for the Internet of Musical Things, by Fabio Viola and Francesco Antoniazzi, University of Bologna, Italy, and Luca Turchet and György Fazekas, Queen Mary University of London, UK
17:15 15m Temporal Extension of the Select Statement, by Michal Kvet and Karol Matiasko, University of Žilina, Slovakia Jamming with a Smart Mandolin and Freesound-based Accompaniment, by Luca Turchet and Mathieu Barthet, Queen Mary University of London, UK
17:30 15m Decision Support Service Based on Dynamic Resource Network Configuration in Human-Computer Cloud, by Alexander Smirnov, Maxim Shchekotov, Nikolay Shilov and Andrew Ponomarev, SPIIRAS, Russia Predicting the Perceived Level of Reverberation using Features from Nonlinear Auditory Model, by Saeid Safavi, Wenwu Wang and Mark Plumbly, University of Surrey, UK, and Ali Janalizadeh Choobbasti, Amirkabir University of Technology, Iran
17:45 15m Deep Clustering with Constant Q Transform for Multi-Talker Single Channel Speech Separation, by Ziqiang Shi, Huibin Lin, Liu Liu, Rujie Liu, and Jiqing Han, Fujitsu R&D Center, China, and Shoji Hayakawa, Fujitsu Laboratories Ltd., Japan Facilitating the Manual Annotation of Sounds when using Large Taxonomies, by Xavier Favory, Eduardo Fonseca, Frederic Font and Xavier Serra, Universitat Pompeu Fabra, Spain
18:00 15m Emotion Recognition System using IoT and Machine Learning - A Healthcare Application, by Purnendu Shekhar Pandey and Guneet Kaur, BML Munjal University, India Characterizing and Classifying Music Subgenres, by Adam Lefaivre and John Zhong Zhang, University of Lethbridge, Canada
18:15   Closing of Day

 

November 15 (Thursday)
University of Bologna, Main building, viale del Risorgimento 2; Rooms: Aula Magna, Sala del Consiglio and Frigerio

09:00 30m Conference registration, Lobby in front of Aula Magna
09:30 1h Keynote talk: Dynamic Linked Data: The Future is Now, by Luca Roffia, University of Bologna, Italy, room Aula Magna
10:30 15m Coffee break, Lobby in front of Aula Magna
Session: Next Generation Networks and Emerging Wireless Technologies
Room: Aula Magna        Chairman: Vladimir Deart
Session: Workshop on Advances in IoT based Methods for Smart Water Distribution and Management in Agriculture
Room: Frigerio        Chairman: Luca Roffia
10:45 15m Usage Monitoring Control in Radio Access Network, by Evelina Pencheva and Ivaylo Atanasov, Technical University of Sofia, Bulgaria Addressing to IMSA workshop participants and open talk, by Juha-Pekka Soininen, VTT, Finland
11:00 15m Analysis of a Generalized Retrial System with Coupled Orbits, by Taisia Morozova, Petrozavodsk State University and Evsey Morozov, Institute of Applied Mathematical Research, Russia Comparison on Scorecard and Dashboard in Smart Water Monitoring Application, by Abdul Fuad, CyberSecurity, Malaysia
11:15 15m Mesh Networking in Cyber-Physical Production Systems: Towards Modular Industrial Equipment Integration, by Maxim Afanasev, Anastasiya Krylova, Sergey Shorokhov, Yuri Fedosov and Kseniia Zimenko, ITMO University, Russia Soil water balance model CRITERIA-1D in SWAMP Project: Proof of Concept, by Giulia Villani, Paolo Castaldi, Attilio Toscano, Camilla Stanghellini and Tullio Salmon Cinotti, University of Bologna, Fausto Tomei, Arpae, Italy, Rodrigo Filev Maia, University Center of FEI, Brazil, Markus Taumberger, VTT, Finland, Paola Zanetti and Stefano Panizzi, Consorzio di Bonifica dell’Emilia Centrale, Italy
11:30 15m Time to Rethink the Power of Packet Switching, by Manfred Sneps-Sneppe, Ventspils University College, Latvia and Dmitry Namiot, Moscow State University, Russia Scalability of an Internet of Things Platform for Smart Water Management for Agriculture, by Ivan Zyrianoff, Alexandre Heideker, Dener Silva and Carlos Kamienski, Federal University of ABC, Brazil
11:45 15m The Method of Modelling Wireless Network Using Telematics Maps, by Serge Popov, Maxim Sharagin, Vadim Glazunov and Vladimir Zaborovsky, Saint Petersburg Polytechnic University, Russia Control Methods in Automated Gravity Irrigation Systems: a review, by Cristiana Bragalli, Lorenzo Zingali, Alessio Domeneghetti and Armando Brath, University of Bologna, Italy
12:00 1h Lunch
Session: Knowledge and Data Managements, Smart Spaces and Semantic Web
Room: Aula Magna        Chairman: Alexander Smirnov
Session: Computer Vision, Image and Video Processing
Room: Sala del Consiglio        Chairman: Vladimir Khryashchev
13:00 15m Positive Computing as Paradigm to Overcome Barriers to Global Co-authoring of Open Educational Resources, by Irawan Nurhas, Thomas de Fries, Stefan Geisler and Jan Pawlowski, Ruhr West University of Applied Sciences, Germany On Block Representations in Image Processing Problems, by Elena Yakovleva and Anton Makarov, St.Petersburg State University, Valery Gorbachev and Elena Kaynarova, High School of Print and Media of St.Petersburg State University of Industrial Technology and Design, Russia
13:15 15m RDF Graph Visualization Tools: a Survey, by Francesco Antoniazzi and Fabio Viola, University of Bologna, Italy Infiniviz: Taking Quake 3 Arena on a Large-Scale Display System to the Next Level, by Rudolfs Bundulis and Guntis Arnicans, University of Latvia
13:30 15m A General Semantic Web Approach for Data Analysis on Graduates Statistics, by Antonella Carbonaro, University of Bologna and Luca Santandrea, Consorzio Interuniversitario AlmaLaurea, Italy Area-Efficient FPGA Implementation of Minimalistic Convolutional Neural Network Using Residue Number System, by Nikolay Chervyakov, Pavel Lyakhov, Maria Valueva and Georgii Valuev, North-Caucasus Federal University, Dmitrii Kaplun, George Efimenko and Denis Gnezdilov, Saint Petersburg Electrotechnical University "LETI", Russia
13:45 15m Expert Group Formation for Task Performing: Competence-Based Method and Implementation, by Mikhail Petrov and Alexey Kashevnik, SPIIRAS, Russia Comparing the Finite-Difference Schemes in the Simulation of Shunted Josephson Junctions, by Valerii Ostrovskii, Artur Karimov, Vyacheslav Rybin, Ekaterina Kopets and Denis Butusov, Saint Petersburg Electrotechnical University "LETI", Russia
14:00 15m Smartphone-Oriented Development of Video Data Based Services, by Nikita Bazhenov and Dmitry Korzun, Petrozavodsk State University, Russia and Sergey Balandin, FRUCT, Finland Analysis of CT Perfusion Blood Flow Maps in Patients with Lung Cancer: Correlation with the Overall Survival, by Serena Baiocco and Alessandro Bevilacqua, University of Bologna, Domenico Barone and Giampaolo Gavelli, IRCCS – IRST, Italy
14:15 15m Design of Specialized Storage for Heterogeneous Project Data, by Olga Kalyonova, Nurbek Akparaliev and Ivan Perl, ITMO University, Russia The Construction of an Individualized Spinal 3D Model Based on the X-ray Recognition, by Irina Grigorieva and Natalya Vyunnik, Kemerovo State University, and Gleb Kolpinsky, Kemerovo State Medical University, Russia
14:30 15m Methodological Framework for the Information Systems Design Based on the Knowledge Forms Origin Means, by Yury Rogozov, Alexander Sviridov, Aleksandr Belikov, Oksana Shevchenko, Elena Borisova and Svetlana Belikova, Southern Federal University, Russia Image Processing Algorithm for Virtual Chromoendoscopy (Tone Enhancement) in Clinical Decision Support System, by Nataliia Obukhova, Alexandr Motyko and Alexandr Pozdeev, Saint Petersburg Electrotechnical University "LETI", and Armine Hachaturyan, Saint Petersburg State University, Russia
14:45 15m Analysis of Influence Produced by Code Changing, by Maxim Kuzmin, PROTEI, Vitaly Pelin, Ilya Isaev and Ivan Perl, ITMO University, Russia Comparison of Different Convolutional Neural Network Architectures for Satellite Image Segmentation, by Vladimir Khryashchev, Vladimir Pavlov and Leonid Ivanovsky, Yaroslavl State University , Anna Ostrovskaya, RUDN university, and Anton Rubtsov, Russian Space Systems, Russia
15:00 15m Automated Modelization of Dynamic Systems, by Ivan Perl and Alexander Penskoy, ITMO University, Russia The LIDAR Odometry in the SLAM, by Vasiliy Kirnos, Vera Kokovkina, Vladimir Antipov and Andrey Priorov, Yaroslavl State University, Russia
15:15 30m Coffee break, Lobby in front of Aula Magna
Session: Robotics and Automation Systems
Room: Aula Magna        Chairman: Alexey Kashevnik
15:45 15m Motion Profile Control Algorithm and Corner Smoothing Technique for Trajectory Optimization of High-Precision Processing, by Maxim Afanasev, Anastasiya Krylova, Sergey Shorokhov, Yuri Fedosov and Kseniia Zimenko, ITMO University, Russia
16:00 15m Concept Development of Biomimetic Centipede Robot StriRus, by Oleg Bulichev and Alexandr Klimchik, Innopolis University, Russia
16:15 15m Variable Actuation Modes in Parallel Manipulators: Impact on the Stiffness Behavior, by Alexandr Klimchik, Innopolis University, Anatol Pashkevich, Ecole des Mines de Nantes, and Damien Chablat, LS2N, France
16:30 15m Advancement of Robots With Double Encoders for Industrial and collaborative applications, by Stanislav Mikhel, Dmitry Popov, Shamil Mamedov and Alexandr Klimchik, Innopolis University, Russia
16:45 5m Short Break
Session: Pecha Kucha Pitches of Demos and Posters
Room: Aula Magna        Chairman: Ilya Paramonov
16:50 40m Pecha Kucha pitch presentations of the demos/posters (2min/pitch, the list of demos/posters is provided at page 16)
Session: Conference social event combined with Demo and Poster session
Room: Aula Magna and Sala del Consiglio        Chairman: Ilya Paramonov
17:30 2h Demo & Poster Session combined with Social Event
Select a winner of the FRUCT23 Best Demo/Poster Award, sponsored by Future Internet journal
19:30   Closing of Day

 

November 16 (Friday)
University of Bologna, Main building, viale del Risorgimento 2; Rooms: Aula Magna and Sala del Consiglio

09:00 30m Conference Registration, Lobby in front of Aula Magna
09:30 45m Keynote talk: Drones outside the lab: the SHERPA and AIRBorne experience, by Lorenzo Marconi, University of Bologna, Italy
10:15 30m Coffee break, Lobby in front of Aula Magna
Session: Natural Language Processing and Speech Technologies
Room: Aula Magna        Chairman: Alexey Kashevnik
Session: Seminar on Intelligence, Social Media and Web
Room: Sala del Consiglio        Chairman: Svetlana Popova
10:45 15m Unsupervised Cross-Lingual Matching of Product Classifications, by Denis Gordeev, Alexey Rey and Dmitry Shagarov, Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration, Russia Incremental Community Detection in Social Networks Using Label Propagation Method, by Mohammad Asadi and Foad Ghaderi, Tarbiat Modares University, Iran
11:00 15m Design Philosophy for Optimizing Genetic Algorithms through Embedded Intelligence, by Lorick Jain, Akash Basabhat and Srikanth Hr, PES University, India Estimation of Operational Properties of Information Technology Usage and Dynamic Capabilities Indicators, by Alexander Geida, SPIIRAS, Russia
11:15 15m Texts Segmentation and Semantic Comparison: Method and Results of its Application, by Yury Rogozov, José Gregorio Bermúdez Soto, Alexandr Sviridov, Yulia Lipko, Svetlana Belikova, Aleksandr Belikov, Sergei Kucherov, Oksana Shevchenko, Elena Borisova and Aleksandr Egorov, Southern Federal University, Russia Assessing the Level of Stability of Idiolectal Features across Modes, Topics and Time of Text Production, by Tatiana Litvinova and Olga Litvinova, Voronezh State Pedagogical University, and Pavel Seredin, Voronezh State University, Russia
11:30 15m Sentiment Classification of Russian Texts Using Automatically Generated Thesaurus, by Ksenia Lagutina, Vladislav Larionov, Vladislav Petryakov, Nadezhda Lagutina and Ilya Paramonov, Yaroslavl State University, Russia RICH-CPL: Never Ending Language Learning for Morphologically Rich Language, by Sergey Budkov, Kseniya Buraya, Andrey Filchenkov, Ivan Smetannikov and Antonina Puchkovskaia, ITMO University, Russia
11:45 15m Pragmatic Markers in Russian Spoken Speech: an Experience of Systematization and Annotation for the Improvement of NLP Tasks, by Natalia Bogdanova-Beglarian, Tatiana Sherstinova, Olga Blinova, Kristina Zaides and Gregory Martynenko, Saint Petersburg State University, Russia Car Forums: a new Russian Language Dataset Annotated with Keyphrases, by Svetlana Popova, Saint Petersburg State University and Gabriella Skitalinskaya, Institute of Technology Tallaght, Ireland
12:00 1h Lunch
Session: Internet of Things and enabling technologies
Room: Aula Magna        Chairman: Fabio Viola
Session: Workshop on Advances in Innovative Drone Enhanced Applications (IDEA18)
Room: Sala del Consiglio        Chairman: Vadim Kramar
13:00 15m On the Data Freshness for IoT Traffic Modelling in Real-Time Emergency Observation Systems, by Kemal Çağrı Serdaroğlu and Sebnem Baydere, Yeditepe University, Turkey Smart Living - Personal Drones and Service Drones, Vadim Kramar , Oulu University of Applied Sciences, Finland
13:15 15m Production of Surface Acoustic Wave Resonator using Laser Ablation Method and its Finite Element Modeling, by Alexander Kukaev, Daniil Safronov and Vladislav Sheroshenko, St. Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia Simulation-based Assessment of Quality of Service in UAV-assisted mmWave System in Crowded Area, by Danil Vasiliev, Albert Abilov and Irina Kaysina, Izhevsk State Technical University, and Daniil Meitis, CJSC NPO Telecom, Russia
13:30 15m IoT Based Smart Staff Allocator in Quick Service Restaurants, by Kerem Aytaç and Ömer Korçak, Marmara University, Turkey Semi-Automatic Self-Calibrating Indoor Localization Using BLE Beacon Multilateration, by Maksim Shchekotov and Nikolay Shilov, SPIIRAS, Russia
13:45 15m From Heterogeneous Sensor Networks to Integrated Software Services: Design and Implementation of a Semantic Architecture for the Internet of Things at ARCES@UNIBO, by Cristiano Aguzzi, Francesco Antoniazzi, Luciano Bononi, Francesco Brasini, Alfredo D’Elia, Angelo De Lisa, Marco Di Felice, Eleonora Franchi, Luca Perilli, Luca Roffia, Luca Sciullo, Martina Verardi and Tullio Salmon Cinotti, University of Bologna, Paolo Azzoni and Roberto Siagri, Eurotech S.p.a., Roberto Canegallo, STMicroelectronics, Italy Examples of Real-Time UAV Data Processing with Cloud Computing, by Peter Šuľaj, Renát Haluška, Ľuboš Ovseník and Stanislav Marchevský, Technical University of Košice, Slovakia, and Vadim Kramar, Oulu University of Applied Sciences, Finland
Session: Software Design and Innovative Applications
Room: Aula Magna        Chairman: Fabio Viola
A Study of Business Models of Drone Start-ups of Idea Platform (Case Study of Drone Related Ideas from IDEAMARU), by In Kyoung Cho and Hyeok Mi Kwon, Korea Institute of Science and Technology Information, South Korea
14:00 15m Approach to Rapid Software Design of Mobile Applications, by Vyacheslav Chernikov, Voronezh State Technical University, Russia
14:15 15m An Ontology-Based Context Model for Managing Security Knowledge in Software Development, by Shao-Fang Wen and Basel Katt, Norwegian University of Science and Technology, Norway UAV Arctic Challenges and the First Step: Printed Temperature Sensor, by Vadim Kramar and Harri Määttä, Oulu University of Applied Sciences, Finland
14:30 15m An Analysis of Android Web App Manifest, by Yahya Tashtoush, Ashraf Alsmadi, Amnah Al-Abdi, Noor Ababneh and Omar Almousa, Jordan University of Science and Technology, Jordan VOSYSmonitor, a TrustZone-based hypervisor for ISO 26262 mixed-criticality system, by Pierre Lucas, Kevin Chappuis, Benjamin Boutin, Julian Vetter and Daniel Raho, Virtual Open Systems, France
14:45 15m Short break
Session: e-Tourism and Location Based Services
Room: Aula Magna        Chairman: Tullio Salmon Cinotti
15:00 15m Building City-Scale Walking Itineraries Using Large Geospatial Datasets, by Ksenia Mukhina, Alexander Visheratin and Denis Nasonov, ITMO University, Russia
15:15 15m An Ontology for Service Semantic Interoperability in the Smartphone-Based Tourist Trip Planning System, by Sergei Mikhailov and Alexey Kashevnik, SPIIRAS, Russia
15:30 15m On-Board Dynamic Tour Support System: The Concept and Technological Infrastructure, by Nikolay Shilov, Alexander Smirnov and Mikhail Petrov SPIIRAS, and Vladimir Parfenov, ITMO University, Russia
15:45 15m Decision Support System for Drivers & Passengers: Smartphone-Based Reference Model and Evaluation, by Alexey Kashevnik and Igor Lashkov, SPIIRAS, Russia
16:00 15m Formalization and Automated Detection of Tourist City Center Location, by Ruslan Akhundov and Andrey Filchenkov, ITMO University, and Vladimir Gorovoy, Yandex, Russia
16:15 15m Sensitive Element of Micro-accelerometer on Surface Acoustic Waves for Measurement of Super-high Accelerations, by Mariya Khivrich, Sergei Shevchenko and Alexander Kukaev, St. Petersburg State Electrotechnical University "LETI", Russia
16:30 15m Official closing of the 23rd FRUCT conference, Aula Magna

 

News: